Najveća atrakcija Novog Sada – Petrovaradinska tvrđava
Doživite neočekivano na Petrovaradinskoj tvrđavi! Ovo jedinstveno mesto ima bogatu ponudu u okviru koje se možete upoznati sa kulturno-istorijskom prošlošću Petrovaradina, uživati u sjajnim gastronomskim specijalitetima i najboljim vinima, ali se i ludo provesti u noćnim klubovima!
Petrovaradinska tvrđava spada među najznačajnije sačuvane evropske tvrđave. Pored toga što je simbol Grada, ona je svedok multikulturalne tradicije snažno oslonjene na evropsku kulturu, ali i najatraktivnija turistička zona Novog Sada.
Tvrđava je građena od 1692. do 1780. godine. Ispod današnje tvrđave, nalaze se ostaci srednjevekovnog ugarskog Belafonsa, starovekovnog rimskog Kuzuma i praistorijskog utvrđenja iz doba tzv. vučedolske kulture.
Vremenom je Petrovaradinska tvrđava, zbog svog izuzetnog položaja i strateškog značaja stekla ime “Gibraltar na Dunavu”. Zauzima površinu od 114 hektara, što je čini jednom od najvećoj tvrđava na Dunavu. Danas je to prostor gde se nalazi Akademija umetnosti, oko stotinu umetničkih ateljea, restorani, kafei, muzeji, galerije … Petrovaradinska tvrđava je mesto gde se održava EXIT festival, jedan od najznačajnijih muzičkih festivala u Evropi. U podnožju Gornje tvrđave je Podgrađe – barokni Gradić, deo Petrovaradina gde se značajem izdvaja Rimokatolička crkva Sv. Juraja sa samostanom.
Gornjim gradom dominira Sahat kula, koja je poznata po velikim satom, a veoma je zanimljivo da velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute, što je jedinstvena i prepoznatljiva atrakcija i lokalna karakteristika. Prečnik sata je preko dva metra. Brojčanik je postavljen na sve strane sveta, a sati su ispisani rimskim brojevima. Zbog uticaja temperature na satni mehanizam i činjenice da nekad žuri ili kasni, stanovnici su mu dali nadimak „Pijani sat“. Na vrhu Tornja su vetrokaz i kompas, koji umesto koplja na jarbolu ima srce.
Na Petrovaradinskoj tvrđavi nalazi se Muzej grada Novog Sada, koji je osnovan 1954. godine i pripada kategoriji gradskih muzeja kompleksnog tipa. U ovom muzeju možete pronaći niz zanimljivih izložbi koje će vas detaljno sprovesti kroz istoriju Novog Sada i svih značajnih dešavanja koja su se desila na prostoru ovog grada. Muzej je posvećen zaštiti i prezentaciji multinacionalne kulturne baštine Novog Sada. Muzej grada Novog Sada je mesto na kome se susreću različite kulture, vere, ideje, mesto u kome se kultura zaista može iskusiti. Zgrada u kojoj se muzej danas nalazi nosi naziv “Mamulina kasarna” jer je dugo nosila funkciju vojnog objekta. U prizemlju zgrade nalazi se stalna postavka “Petrovaradinska tvrđava u prošlosti”. U muzeju možete videti autentični, stilski nameštaj, postavke posvećene primenjenoj umetnosti. Pored toga, ovaj muzej je toliko bogat i impresivan da u njemu možete videti i neka od najznačajnijih dela srpskih najpoznatijih slikara: Save Šumanovića, Đorđa Jovanovića, Boška Petrovića i mnogih drugih.
Do kraja 2024. godine možete pogledati interaktivnu izložbu „Mileva: Mi smo stena“, posvećena briljantnom umu i dostignućima Mileve Marić Ajnštajn. Upotrebom najmodernijih tehnologija, digitalnog zvuka, holograma, 3D animacija, ali i klasičnog umetničkog jezika, posetioce izložbe uvode se u sam centar dešavanja. Kretanje publike uslovljeno je scenografijom koja sve vreme komunicira sa njima i prostor čini magičnim.
Posebno fascinantna atrakcija je poseta podzemnim vojnim bunkerima - katakombama, skrivenim duboko ispod bedema tvrđave. Imate šansu da zavirite u jedan od najintrigantnijih primera vojne gradnje u čitavom svetu, u tunele čije tajne još nisu do kraja razjašnjene. Ovaj četvorosprаtni komunikаcijsko-odbrаmbeni sistem dužine 16 kilometаrа je jedinstvenа аtrаkcijа Petrovаrаdinske tvrđаve. Grаdnjа ovog komplikovаnog sistemа je zаvršenа 1783. Deo spletа koridorа, prostorijа rаzličitih nаmenа, borbenih linijа sа puškаrnicаmа i minskih sistemа u dužini od oko 1 km dostupаn je posetiocimа uz stručno vođenje.
Terasa Tvrđave sa oficirskom paviljonom pruža veličanstven pogled na grad Novi Sad. Oficirski paviljon, sagrađen u 18. veku, nekada je služio za smeštaj vojne administracije, a tu su organizovani i oficirski balovi i gala prijemi važnim ličnostima. Svojevremeno u njemu su ugošćeni austrijski carevi Josif II, Franc I i Franja Josif, posle sloma Prvog srpskog ustanka tu su boravili Karađorđe i srpske vojvode, a tu je i predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito bio domaćin liderima pokreta nesvrstanih. Arhitekta Dragiša Brašovan je adaptirao enterijer, nakon čega se u prizemlju otvara restoran, koji postaje slavan zahvaljujući tamburaškom orkestru Janike Balaža. Na Terasi Tvrđave je tako nastala i jedna od najlepših vojvođanskih romantičnih pesama „Osam tamburaša s Petrovaradina“.
Na Petrovaradinskoj tvrđavi se nalazi novosadska astronomska opservatorija sa planetarijumom , koja je uz beogradsku, jedina u Srbiji. Naučnim i edukativnim aktivnostima Opservatorije i Planetarijuma rukovodi Astronomsko društvo Novi Sad koje za posetioce, naročito đake i studente, organizuje audio-vizuelnu nastavu astronomije i srodnih nauka.
Rimokatolička Crkva svetog Juraja je izgrađena u baroknom stilu između 1701. i 1714, a rezidencija samostana 1734. Na fasadi crkve je kip osnivača Svetog Ignacija. U podrumu je kripta u kojoj su sahranjeni predstavnici visokog plemstva poginulog u bitkama sa Turcima.
Srpska pravoslavna crkva Svetog apostola Pavla nalazi se u Podgrađu Petrovaradinske tvđave u krugu Vojne bolnice. Za potrebe organizovanja službe Božje za vojnike pravoslavne vere, adaptirana je tadašnja električna centrala 1922. godine, a renovirana i osvećena 1926. godine. Velikom rekonstrukcijom iz 1992/93. godine, po projektu arhitekte Ilije Protića, dobila je današnji izgled u srpsko-vizantijskom stilu.
Beogrаdska kаpija sаgrаđenа je 1753. između Bаstionа sv. Ernestа i Bаstionа sv. Ignаcijа. Dugаčkа je 20 metаrа i imа dvа kolosekа i dvа pešаčkа prolаzа. Simbol je oslobođenja grada ulaskom srpske vojske u Novi Sad u Prvom svetskom ratu, 9. 11.1918. godine. U produžetku Beogrаdske kаpije od 1769. postojаo je „Centrаlni kаzneni zаvod Vojnog sudа Slаvonske generаlne komаnde” gde su zаtvаrаni oficiri, vojnici i civili. Beogradska kapija je najupečatljiviji objekat Podgrađa Petrovaradina i predstavlja istorijsko obeležje Novog Sada.
Nakon obilaska tvrđave, preporučujemo odmor u nekim od mnogobrojnih restorana sa čijih terasa se pruža najlepši pogled na Novi Sad. Takođe, na tvrđavi se nalazi i hotel Leopold, gde možete prenoćiti i nastaviti obilazak Novog Sada.